Hitlerovo sídlo a jezero Königssee

Pohled pro Bohy – nevím, jak jinak bych popsala zážitek z tohoto jednodenního výletu na vyhlídku Orlí Hnízdo a k jezeru Königssee.

Přibližně před dvěma měsíci jsme se s kamarádkou dohadovaly, že bychom někam mohly jet na zahraniční výlet a po pár minutách hledání padla jasná volba na Německo, a to konkrétně na Bavorsko – městys Berchtesgaden. Pro Čechy je spíše ale známější název Orlí hnízdo a jeho přilehlé okolí, především jezero Königssee.

Zájezd jsme si objednávaly přes Slevomat – nemusíte se ničeho bát. Tohoto portálu jsem se také většinou stranila a obávala se ho, ale letošní léto jsem přes něj zařizovala nespočet zájezdů a vše bylo vždy naprosto v pořádku a bez jakýchkoliv komplikací. Takže mohu jen vřele doporučit.

 Částka zájezdu pro jednu osobu vyšla na cca 900,-Kč, takže cena luxusní – tato cena zahrnovala dopravu autobusem, základní pojištění a služby průvodce – hned v úvodu musím zmínit, že průvodce byl naprosto bezkonkurenční a v životě jsem lepšího průvodce nezažila. Byl ochotný, vstřícný, hodně o destinaci věděl a bez problémů dokázal vše zařídit. Oproti jiným zkušenostem to byla příjemná změna.

Ale teď už jdeme na Berchtesgaden přímo 🙂

První zastávka – Orlí Hnízdo:

Autobus, nebo auto, vás vyhodí přímo pod největší horou této oblasti – horou Watzmann, na centrálním parkovišti. I hned pod parkovištěm je něco jako autobusové nádraží, kde si musíte koupit jízdenku a speciální autobus vás poté dopraví přímo do středu hory Kehlstein. Cena jízdenky na autobus a cena za výtah, který vás poté z hory vyveze až přímo na Orlí Hnízdo, se pohybuje kolem cca 15€.

Pro někoho, kdo trpí závratěmi, nedoporučuji sedat si v autobuse k okénku a koukat ven. Autobus jede velmi úzkou a klikatou silnicí stále vzhůru a ne zrovna pomalu. A ono upřímně, cca dvou kilometrová výška už je něco.

Poté, co vás autobus konečně vysadí ve středu hory, dojdete tunelem dlouhým 127 metrů až k výtahu, který vás dopraví na vrchol hory – na Orlí Hnízdo. Výtah překoná výšku ještě 124 metrů, než vás vysadí. Co se týká výtahu, je opravdu úžasný, je velký a celý z mosazi. Ještě ke všemu je nehorázně rychlý, a to hlavně díky motoru z ponorky, který tuto vzdálenost zdolá za pouhých 41 sekund!  Výtah se mohli vidět i v několika filmech, jelikož se jedná opravdu o původní, a velmi cenou a krásnou památku.

Na vrcholu Orlího Hnízda vás zajisté upoutá a nadchne úžasný výhled. Zde nemá ani cenu něco popisovat – jednoduše pohled pro Bohy. Kdo nezažil, asi nepochopí, ale přiložím vám sem několik fotografií 🙂 Není vůbec divu, že se jednalo o jedno z  nejoblíbenějších Hitlerových míst a zřejmě i z toho důvodu z Berchtesgadenu udělal Hitler druhé nejmocnější místo Říše, i hned po Berlínu.

Zajímavosti:

  • I přes to, že se sídlo nachází v necelé dvou-kilometrové výšce, trpěl Hitler závratěmi a neměl rád výšky.
  • Hitler měl i fobii z uzavřených prostorů, proto nikdy nechodil tunelem k výtahu pěšky, ale vždy se tam nechal dovézt autem.
  • Celý tunel působí velmi impozantně, a to hladně díky tomu, že je celý z mramoru – Hitler mramor miloval a proto i na tomto sídle mramor uvidíte ve velké míře.

Ještě pod vrcholem Orlího Hnízda – pod centrálním parkovištěm, se nachází Hitlerovo, nacistické muzeum, které nese název Muzeum dokumentace. Toto muzeum je vystavěno na bývalém místě, kde měl Hitler dům. Původní stavba byla Američany zničena. Muzeum je rozděleno na více částí, a do některé části nemají například vstup povolen děti. Muzeum je přesnou ukázkou toho, jak krutá to byla doba. Všechny fotografie či videozáznamy jsou bez cenzury, takže jsou opravdu velmi děsivé. Nejhorší zážitek je ze spodní části prohlídky, kdy se dostanete do bývalého krytu, kde vás posadí na chladnou zem na dřevěná prkna a pouští vám dobové záběry. Například to, jak si Židé kopou své vlastní hroby, či jak se provádějí lékařské pokusy na malé šestileté dívence.

Opravdu upozorňuji, že toto není nic pro slabé povahy, a pokud si nechcete zkazit ten úžasný zážitek z tohoto horského sídla, radši sem ani nechoďte.

Další zastávka: jezero Königssee:

Přístav u tohoto jezera je nádherný – plno krámků, suvenýrů, občerstvení a všeho možného… jezero samotné je opět velmi oslnivé.

Jezero je nejvýše položeným v celém Německu a pyšní se cca 190 metrovou hloubkou. Voda je úžasně průhledná, ale také velmi ledová. Jedná se totiž o ledovcové jezero, takže stupně se pohybují v celkem nízkých číslech.

Pokud se rozhodnete vydat se lodí přes jezero až na ostrůvek Sv. Bartoloměje, připravte si cca 17€ za lístek.

Plavba lodí trvá přibližně 45 minut a je velmi zdlouhavá, avšak cesta tam je ještě zajímavá. Dozvíte se zajímavé informace o jednotlivých skalách, o pověstech i mnohé další, ale cesta zpět už je opravdu velmi dlouhá, a až nudná.

Samotný ostrov mě osobně hrozně zklamal – malý ostrov, kde je jen jeden malý kostelíček a pár domů. Ještě ke všemu spousty lidí všech národností, hrozný zmatek a celkově jsem byla spíše otrávená, než nadšená. Takže to by byla asi věc, na kterou bych se už nalákat nedala.

 

Zajímavé je ale například to, že jezero vzniklo přibližně před 12 tisíci lety. Je dlouhé přes šest kilometrů a v nejširším bodě je široké jeden kilometr.

Nejvyšší horou, která se tyčí nad jezerem, je hora Watzmann. Ta je vysoká přes 2,5 tisíc kilometrů a je tedy třetí nejvyšší horou Německa.

Další malou zastávkou byly solné doly, které se nacházejí pouze pár kilometrů od jezera samotného, takže tam jste co by dup. A upřímně musím říct, že to byla část výletu, ze které jsem byla nejvíce nadšená a ohromená. Za cca 14€ se dostanete důlním vláčkem do podzemí, kde se již staletí těží sůl. Poté se můžete sklouznout havířskou skluzavkou či se projed výtahem. Prohlídka trvala přibližně jednu hodinu a odnesla jsem si odtamtud tolik zážitků a informací, že je ještě nyní vstřebávám – takže toto mohu doporučit všema deseti… kecám, všema dvaceti 😉

Celý výlet hodnotím velmi pozitivně – opravdu krajina je pozoruhodná a dech beroucí, jezero taktéž, jen ostrůvek trochu zklamal, ale jinak – 10/10 a klidně bych jela ještě jednou 😉

Pro info: cesta autobusem trvá cca 6 hodin, takže nic hrozného. Autobus odjížděl z Prahy cca v jednu ráno a přibližně i ve stejnou dobu byl druhý den příjezd.

Teď tedy již přichází čas na fotky, takže přeji příjemné pokoukání a doufám, že se vám článek líbil 😉

A jak jste na tom vy? Už jste toto místo navštívili? Nebo ho máte teprve na svém seznamu? 😉

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *