Benátky – ostrov luxusu a lodí

Že bychom si Benátky užily už od začátku a bez trapasů? Ale kde pak… u nás to vypadalo asi takto:

 

„Kam jedete, dámy?“ zeptal se nás průvodčí ve vlaku na nádraží v Ústí.

„Do Prahy…,“ odpověděly jsme.

„Tak to tu jste špatně,“ oznámil nám arogantně milý gentleman…. Upps.

 

Taky se vám občas stávají podobné „vtipně-trapné“ momenty? Pokud ano, věřte, nejste v tom sami 🙂

Nicméně, já vám dnes přináším nejen trapný začátek tohoto výletu, ale celý den, který jsem strávila ve vánočních Benátkách se svou kamarádkou – takže se pohodně usaďte, a pojďte se společně se mnou podívat do tohoto oslnivého města plného lodí a módy 🙂

Na začátek zřejmě nutno dodat, že jsme nejely úplně tak na vlastní pěst – celý výlet jsme si zakoupily přes portál Slevomat, který tento zážitek nabízel za necelých 1300,-Kč. V ceně byla zahrnuta cesta autobusem a služby průvodce. Na místě ještě bylo nutné zaplatit částku 26€ za loď a za vstup do Benátské laguny. Odjezd byl koncipován samozřejmě z Prahy, ale jelikož pocházíme až ze Severu Čech, čekala nás ještě cesta do tohoto krásného města…

 

Odjezd z Prahy byl naplánován na osmou večer, a abychom vše v pořádku stihly i s nějakou časovou rezervou, vyjížděly jsme z domova poměrně brzy – nyní si říkám díky Bohu, ten trapný moment na nádraží by nám dokázal řádně zavařit.

Cesta autobusem byla dlouhá! Ba se dokonce dá říci, že byla příšerná a úmorná, ale… všechno jsme zvládly bez větších problémů, a ač se to zdá příšerné, proseděly jsme v autobuse dohromady 22 hodin! Au naše dlouhé nohy.

První zastávka: PUŇŤA SABINA… teda pardon – Punta Sabbioni.

Pokud pojedete do Benátek poprvé, nelekejte se. Autobus, či auto, vás vysadí na centrálním parkovišti na poloostrově Punta Sabbioni – a na vás čeká cesta lodí do vaší vysněné destinace (zde jsem si zahrála na pravou blondýnu – když jsem byla v Benátkách poprvé, naivně jsem totiž očekávala, že nás autobus vysadí přímo v Benátkách – haha, ano, blondýna se pozná). Přístav je pěkný. Pokud zde budete mít chvilku času, doporučuji jít se projít od přístaviště vpravo. Dojdete k malé písečné pláži, kde si můžete ulovit krásnou mušli na památku – ale pozor, jen ráno. Jakmile tu budete odpoledne, pláž bude již kvůli přílivu zatopena.

VENEZIA – VENICE – BENÁTKY

Cesta na ostrov trvá přibližně půl hodinky. Loď zakotví vždy na stejném místě – na samém začátku Benátek, odkud bude začínat vaše poznávací cesta skrz Benátky.

Nyní přichází na řadu dvě možnosti – chodit po památkách s průvodcem, nebo na vlastní pěst. Při první návštěvě jsme se spoléhaly na průvodce, kterého jsme následovaly na každém kroku – nicméně, tento krok nám nepřinesl žádná velká očekávání. Paní průvodkyně, která kdysi vedla naši skupinu, byla staršího věku a velmi špatně a potichu mluvila, takže z historie jsme toho stejně moc neměly.  Podruhé jsme se proto rozhodly jít po vlastní ose.

Ale říkáte si, jak budete vědět, kam jít? No, ono je to v Benátkách poměrně hodně jednoduché – hlavní turistická třída, která vede přes náměstí svatého Marka, až na rybí trh, se totiž pozná velmi jednoduše – je zde nejvíce turistů. Takže pokud se vydáte po vlastních, jděte s největším davem lidí a vždy dojdete na rybí trh a zase zpět. Pokud vás na tom trochu odrazují slova turisté a davy, velmi vás zklamu – těch je v Benátkách velký počet, a to jak v létě, tak v zimě. Nicméně zůstává pravdou, že v zimě ty počty nejsou až tak odrazující.

Ale zajímá vás, kudy jsme se tedy daly my, a co jsme vše navštívily? Jdete na to.

 

První nutnou zastávkou je zajisté náměstí svatého Marka. Jedná se totiž o jedno z největších náměstí na celém světě, a stojí tak za vaši pozornost. Náměstí, ale i celé toto město, je naprosto skvostně architektonicky řešeno – jedná se o shluk několika stavebních slohů, které dohromady tvoří nádherné ucelené dílo, jenž nadchne odborníka, ale i naprostého laika. Na náměstí samotném se poté nacházejí další zajímavé pamětihodnosti, jako je například zvonice a bazilika svatého Marka, hodinová věž, Dóžecí palác či sloupy s benátskými lvi – traduje se, že mezi sloupy nikdy pravý Ital neprojde – v historii zde totiž stávalo popraviště a dodnes se věří, že průchod mezi sloupy znamená smůlu – takže pozor na to.

Pokud jste milovníky módy a nákupů obecně, budete toto město zbožňovat. Naší první zastávkou nebyl žádný jiný obchod, než naše milovaná Victoria‘s Secret – wau! Jakmile jsme vešly dovnitř, bylo nám jasné, že s prázdnou neodejdeme. A i když se jedná o malou prodejnu, je velmi přehledně a útulně řešena. Ceny zde jsou sice trochu vyšší, ale za kvalitu si člověk musí holt připlatit.

 

Dalšími obchody, které v tomto městě jsou k sehnání, a které jsme i my navštívily, byl například Disney store – pokud milujete Disneyovky, bacha na to – bez problémů tu dokážete utratit několik desítek Euro, ani nemrknete.

Mezi dalšími mohu zmínit například Mac, Sephora, Kiko, LV, a mnohé další. Co jsme si nemohly nechat ujít, byly i místní krámky, kde prodávaly typické suvenýry či pochutiny. Naším krásným suvenýrem se tak například staly klasické benátské karnevalové masky, které seženete prakticky na každém rohu. Jen si vždy dejte pozor na ceny. Ceny jednotlivých produktů se mohou lišit i o několik desítek Euro, a to se můžete jít podívat i do krámků, které jsou hned vedle sebe.

Itálie celkově je hodně o smlouvání a o hlídání cen. Je jasné, že v těchto velkých destinacích jsou ceny velmi upravené pro turisty, ale i tak se dají usmlouvat, a to například až o polovic. A pokud vám je smlouvání trapné, vůbec nemusí. Italové se v tomto naprosto vyžívají a smlouvání je pro ně skoro až přirozeností. Samozřejmě toto smlouvání platí pouze pro suvenýry, v restauracích vám bude maximálně na dvě věci 😉

Co je na Benátkách velmi typické, jsou jejich mosty. Těch zde naleznete několik desítek a nacházejí se prakticky všude – je to totiž většinou jediná možnost, jak se dostat z jedné strany kalánu na druhou. Mezi nejznámější mosty zajisté patří most vzdechů, či Ponte di Rialto.

 

A přes tyto procházky po náměstí, po nákupech a po mostech, samozřejmě skrze davy turistů, dojdete až na místní trh, který nabízí mnohé krásy. Na své si zde přijdou milovníci čerstvého, a exitového ovoce, tak i milovníci ryb či koření. Trh je to opravdu veliký a upřímně mohu říci, že se zde luxusně kupují drobné dárky pro nejbližší – jako jsou například sušené trsy papriček, směs koření na různé využití a jiné.

A tady jste prakticky na konci hlavní turistické třídy. Pokud vám zbude čas a nálada, velmi doporučuji vydat se i do postraních uliček – zde nebude tolik turistů, a s velkou pravděpodobností natrefíte na velmi fotogenické prostředí, kde se vám nebudou motat lidé. Jako další bonus může být zajisté to, že v těchto uličkách se nachází několik krásných krámků, kde ceny budou velmi nízké a vy zde budete moci v klidu nakoupit. Ale všechno pro mé i své proti – je totiž skoro až jisté, že v těchto uličkách se vždy ztratíte! Ale nepanikařte, pokud zachováte klid a chladnou hlavu, vždy najdete nějakou tu uličku, která vede na rušnější ulici města – a při nejhorším? GPS to jistí 😉

Jídlo…

My jsme měly v Benátkách poměrně hodně času, tak jsme se vydaly trochu otestovat i místí restaurace – a to celkem tři. V první restauraci, která se nacházela přímo u rybího trhu, jsme okusily klasiku – Italskou pizzu. Pizza byla výborná, ale personál už méně. Velmi nám přišlo, že jakmile jste tam neplánovali utratit alespoň sto Euro, nebyli jste pro ně dobří návštěvníci. Pan číšník byl velmi nepříjemný a choval se poměrně povýšeně, až arogantně.

Druhou restauraci jsme objevily po cestě zpět na náměstí svatého Marka. Restaurace se nacházela kousek od tohoto náměstí a z venku vypadala velmi krásně, ale… Jakmile jsme vešli dovnitř, opak byl pravdou. Jednalo se totiž o Indickou restauraci, a její stav byl až trochu katastrofální. Vybavení velmi staré a nevkusné a výběr mizerný. Po dlouhém výběru jsme se rozhodly jen pro pití – Coca Colu a Fantu. Bez jediné otázky, jak ji chceme, nám donesli nápoje již nalité ve sklenicích a už na pohled nevypadaly zrovna „pravě“. Ale abychom neurazily, chvilku jsme poseděly a upily. Když přišlo placení, měly jsme trochu šok – za tuto jednu sklenku pití si restaurace účtovala 6€ – to nám přišlo přepísklé.

Poslední, a jedinou dobrou restauraci jsme našly až na nábřeží u přístaviště. Tam jsme se dosytnosti najedly velkého, opravdu Maxi velkého toustu za 6€ a napily se výborného pití, které nám donesli v originální lahvi za 5€ – upozorňuji, že lahev měla objem jeden litr!

 

…a tak jsme se pěkně přejedly, počkaly na zpáteční loď a s velkým nadšením z autobusové jízdy (haha) jsme se vydaly směrem domů. Ač se někomu mohou zdát takové výlety velmi krátké, mně vyhovují. Člověk si nemusí brát prakticky žádné volno v práci, a za málo peněz pozná novou zemi, či město. Sice ne úplně detailně, ale alespoň nějaký zážitek se přeci počítá. Cestování patří mezi mé velké záliby a nebráním se žádné formě poznávání nových míst… i kdyby to mělo být podle některých názorů jen na pár hodin. I za těch pár hodin totiž člověk stihne poznat to nej z dané destinace a může si tak udělat další puntík na své cestovatelské mapě.

Doufám, že se vám cestovatelský článek líbil 🙂

Mějte se krásně a určitě do komentářů dejte vědět, zda jsou Benátky také vaší oblíbenou destinací 🙂

 

* Mnoho podobných jednodenních výletů hledám a kupuji ZDE na Slevomatu 🙂

**Fotografie jsou s letní návštěvy Benátek – v zimě jsem příliš nefotila 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *